Právě se nacházíte: NPŽP > Aktuality

Aktuality

Zobrazit aktuality v rozmezí
-
Startuje již šestý ročník soutěže Adapterra Awards. Představí novou kategorii –⁠⁠⁠ průmysl
20.02.2024
Odstartoval šestý ročník soutěže Adapterra Awards, která oceňuje adaptační opatření na klimatickou změnu. Stejně jako loni vybere odborná porota ty nejlepší z nich v kategoriích Krajina, Sídla, Budovy a speciálně pro letošní rok také Průmysl.
Obce i sdružení mají o komunitní energetiku enormní zájem, do výzvy se přihlásilo přes 80 zájemců
05.02.2024
Výzva na zakládání energetických společenství, financovaná z Národního plánu obnovy, se otevřela 1. prosince 2023 a do konce ledna tohoto roku, kdy se příjem žádostí ukončil, bylo do 1. kola výzvy podáno 83 záměrů. Alokace výzvy činí 98 milionů korun. Jelikož se jedná o dvoukolovou soutěžní výzvu, čeká nyní podané záměry druhé kolo, během kterého se vybere minimálně 40 nejvhodnějších, které budou doporučeny k postupu.
Novoroční Priorita je o Modernizačním fondu i výhodných úvěrech pro domácnosti
08.01.2024
Modernizační fond je zdrojem peněz pro přechod naší energetiky k ekologičtější formě. Díky němu například teplárny přecházejí ze spalování uhlí na štěpku, vznikají fotovoltaické elektrárny a další projekty. Zkrátka a dobře, podporuje investice do energetiky budoucnosti.
Informace pro příjemce podpory z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR k finančnímu vypořádání za rok 2023 a finančně platebním kalendářům na rok 2024
05.01.2024
V souvislosti s pravidelnou inventurou pohledávek a závazků a v souladu s ustanovením Smlouvy o poskytnutí podpory vydává Státní fond životního prostředí ČR (dále jen „SFŽP ČR“) příjemcům podpory tyto pokyny k vypořádání poskytnutých prostředků za rok 2023 v rámci Národního programu Životní prostředí, Národního plánu obnovy, Norských fondů, Modernizačního fondu a programu Spravedlivá transformace formou financování předprojektové přípravy strategických projektů z prostředků SFŽP ČR.
Dotace na domovní čistírny jsou vyčerpány, příjem žádostí je ukončen
20.12.2023
O dotace na pořízení domovních čistíren odpadních vod je velký zájem, vyčleněné finance byly vyčerpány před stanoveným termínem. Státní fond životního ČR přijal celkem 61 žádostí na částku přesahující 457 milionů korun a dotační výzvu uzavřel.  
Aktualizovali jsme sociálně únosnou cenu pro vodné a stočné na rok 2024
05.12.2023
S ohledem na legislativní změny účinné od 1. 1. 2024 zveřejňujeme aktualizaci sociálně únosné ceny na rok 2024.
Priorita se v prosinci věnuje komunitní energetice i spravedlivé transformaci
04.12.2023
V prosincovém čísle vánoční dárky nemáme, ale třeba obyvatelé Ostravy se aspoň na nějaký mohou těšit – otevřou si ho ale o trošku později než o letošních Vánocích.
Snížení dostupnosti systému AIS SFŽP ČR při použití bankovní identity
24.11.2023
Upozorňujeme žadatele, kteří se do systému pro podání žádostí AIS SFŽP ČR přihlašují přes bankovní identitu, že v sobotu 25.11.2023 od 9:00 do 15:00 hodin může dojít ke krátkodobému omezení přístupu do systému. Důvodem je údržba služby bankovní identity na straně poskytovatele bankovních služeb.
Startuje nová éra energetiky. MŽP podpoří zakládání energetických komunit, prosperujících díky obnovitelným zdrojům energie
10.11.2023
Komunitní energetika napojená na energii ze slunce nebo z větru přináší řadu výhod, které tu nikdy nebyly. Napojení na obnovitelné zdroje energie snižuje závislost na fosilních palivech a zvyšuje energetickou suverenitu místních komunit. Navíc přináší ekonomické výhody pro všechny zapojené do tohoto systému. Ministerstvo životního prostředí otevírá díky prostředkům Národního plánu obnovy unikátní výzvu z Národního programu Životní prostředí. Podpořit má zakládání energetických společenství, která jsou nezbytným předpokladem pro rozvoj...
V listopadové Prioritě se dočtete o školách, úsporných památkách i teplárnách
03.11.2023
S barevným podzimem přichází i pestrá nabídka článků v nové Prioritě. Je možné získat dotační podporu pro nově stavěné pasivní školy a školky.