Právě se nacházíte: NPŽP > Aktuality

Aktuality

Zobrazit aktuality v rozmezí
-
Plánovaná odstávka systému pro podání žádostí AIS SFŽP ČR
25.05.2023
Informujeme žadatele o podporu v dotačních programech SFŽP ČR, že ve čtvrtek 1. 6. 2023 od 7 do 13 hodin proběhne plánovaná technická odstávka Agendového informačního systému pro podání a administraci žádostí, dostupného na webu zadosti.sfzp.cz.
Májová Priorita: Energetické úspory na deset způsobů i přehled výzev
05.05.2023
Co vás čeká v květnové Prioritě? Letošní topná sezóna je celkem dlouhá, kamna ani kotle ještě nevyhasly, ale už je třeba přemýšlet nad další topnou sezónou. Od září 2024 bude provoz starých kotlů na tuhá paliva zakázán. I proto je tu další kolo kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti s možností vyplatit peníze dopředu. Ptejte se na svém krajském úřadě.
Rekordních 105 milionů jde na klimatické vzdělávání
28.04.2023
V Česku vznikne celá řada vzdělávacích programů pro školy i veřejnost. Organizacím jako jsou envicentra posílá MŽP finanční stimul ve výši 105 milionů korun. Dotace je určena na dlouhodobé vzdělávací a osvětové projekty zaměřené na změnu klimatu. Výzva je vyhlášena z Národního programu Životní prostředí (NPŽP) a financovaná z Národního plánu obnovy. Novináře o nové výzvě informoval ministr životního prostředí Petr Hladík na výjezdu v Pardubickém kraji.
Dubnová Priorita je plná stromů, energetických úspor a úspěšných projektů
30.03.2023
Venku vše pučí a probírá se k životu, což je dobře. Jednomu už se stýskalo po květech rostlin a zelených listech stromů. Stromů není nikdy dost, díky iniciativě Sázíme budoucnost už kořeny zapustily miliony vysazených listnáčů a jehličnanů. Přibývat budou i další, a to s pomocí dotací, o kterých píšeme v tomto vydání zpravodaje Priorita.
Ode dneška jsou k dispozici peníze na ekologicky šetrnější likvidaci hraboše polního
06.03.2023
Od 6. března mohou zemědělci žádat o prostředky na vícenáklady spojené s cílenou aplikací přípravku proti hrabošům (rodenticidů) přímo do nor. Připraveno je 40 milionů korun, které vystačí na ošetření zhruba 80 tisíc hektarů půdy. Cílem je pokrýt zvýšené náklady na boj s přemnoženými škůdci a současně ochránit životní prostředí, zejména zabránit úhynu jiných živočichů.
Dotace na podporu obcí v národních parcích jsou rozebrány
03.03.2023
Finanční prostředky určené na zlepšování životního prostředí v obcích na území národních parků byly vyčerpány za necelé dva měsíce a příjem žádostí byl ukončen.
Březnová Priorita je o energetických úsporách i výzvách OPST
03.03.2023
Nové vydání časopisu Priorita se zabývá energetickými úsporami, a to jak na úrovni domácností, tak na úrovni obcí.
Kdo zachraňuje zeleň ve městech, může počítat s naší pomocí. Na výsadbu v obcích i omezení sucha v krajině míří 200 milionů korun
02.03.2023
Na obce, veřejné instituce, ale i pro soukromé osoby, kteří realizují nákladnější projekty k záchraně, obnově nebo zvětšení ploch zeleně ve veřejném prostoru se obrací dotační výzva z Operačního programu Životní prostředí s vyčleněnými sto miliony. Dalších sto milionů pak zamíří do krajiny na realizaci projektů k odstraňování starých meliorací k odvodnění půdy nebo třeba rušení drenážních trubek, aby se jejich pomocí dál neprohlubovalo půdní sucho. Výzva s dohromady 200 milionovou alokací poběží do 20. září 2023.
Ke snížení počtu přemnožených hrabošů pomůže MŽP 40 miliony. Zemědělci je budou moci hubit jen cíleně
27.02.2023
V letošní zatím mírné zimě hraboši prosperují a po třech letech se opět přemnožili. Kritická je situace zejména v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Ministerstvo zemědělství (MZE) se domluvily na principu jejich hubení, který bude efektivní, ale zároveň neohrozí další živočichy. Zemědělci budou na udělenou výjimku hraboše hubit pouze cíleně pomocí vkládání přípravku do děr. Od MŽP dostanou dotaci, která jim nahradí zvýšené náklady na práci.
Příjem žádostí na nákup vozidel kategorií M2, M3, N1, N2 a SS byl ukončen
20.02.2023
Plánujete pořídit elektromobil nebo vůz na vodíkový pohon pro vaši obec, kraj, neziskovou organizaci či jiný veřejný subjekt? Potom neváhejte a zažádejte si o dotaci co nejdříve. Původní celková alokace 600 milionů korun již byla téměř ze tří čtvrtin vyčerpána a aktuálně zbývá 170 milionů korun, a to jen pro některé typy vozů. Výzva má termín ukončení v polovině prosince 2023, budou-li však alokované prostředky vyčerpané dříve, příjem žádostí bude ukončen.