Právě se nacházíte: NPŽP > Aktuality

Aktuality

Zobrazit aktuality v rozmezí
-
Záznam setkání pro úspěšné žadatele z výzvy 2/2023
06.06.2024
Podali jste žádost v Národním programu Životní prostředí ve výzvě 2/2023 na podporu environmentálního vzdělávání a osvěty o změně klimatu? Nestihli jste naše setkání? Nevadí. Podívejte se na záznam a prezentaci.
Červnová Priorita je o Norských fondech a úspěšných projektech
06.06.2024
Léto přichází, Norské fondy končí. Spolupráce s Nory přinesla desítky skvělých projektů, které u nás budou pomáhat životnímu prostředí v mnoha dalších letech. Jak může jeden takový úspěšný projekt vypadat, můžete vidět v Kuřimi, kde upravili park u nádraží. Zmiňujeme se i o dalších „norských“ projektech.
Snížení dostupnosti systému AIS SFŽP ČR při použití bankovní identity
05.06.2024
Upozorňujeme žadatele, že ve dnech od 7. 6. 2024 od 23:00 hod. do 9. 6. 2024 do 23:00 hod. může docházet ke krátkodobým výpadkům dostupnosti přihlášení do AIS SFŽP ČR přes bankovní identitu.
Podávání žádostí na podporu kompostáren a aplikace kompostu na pole se prodlužuje do začátku září
10.05.2024
Ministerstvo životního prostředí prodlužuje podporu výstavby nebo modernizace kompostáren, stejně jako pořízení techniky pro aplikaci kompostu na ornou půdu z prostředků Národního programu Životní prostředí. Nově se provozovatelé kompostáren i zemědělci mohou do programu přihlásit až do 2. září 2024.
Obce mají druhou šanci získat podporu na výstavbu vodovodů a kanalizací. MŽP rozděluje 10 miliard z NPŽP, malým obcím navíc nabídne půjčku na dofinancování
07.05.2024
Vybudování kanalizace, čistírny odpadních vod nebo vodovodních řadů je finančně náročnou záležitostí. Bez podpory státu je realizace takového projektu pro obec téměř nemožná. Nyní dostává druhou šanci 283 kladně vyhodnocených projektů, které obce a vodohospodáři podali skrze 42., 43., a 44. výzvu Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Na podporu ale kvůli vyčerpané alokaci nedosáhli. Ministerstvo životního prostředí pro ně prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR nově otevírá dvě dotační výzvy. Peníze nad rámec...
Květnová Priorita se věnuje transformaci a novým projektům
07.05.2024
Operační program Spravedlivá transformace se již přesouvá od příprav projektů k jejich realizaci, mnohé strategické projekty prošly schválením a nyní už nastává očekávaná fáze realizace. Týkají se energií, vzdělávání i inovací.
Komunitní energetika je o krok blíž. Do druhého kola energetických společenství postupuje 57 komunitních projektů
25.04.2024
Ministerstvo životního prostředí ukončilo první kolo hodnocení projektových záměrů na vznik energetických společenství s požadovanou státní podporou v celkové výši 137 milionů korun. Ty jsou základem komunitní energetiky, která je postavena na společné výrobě a sdílení elektrické energie, případně i tepla z obnovitelných zdrojů. Z celkem 76 přijatých záměrů jich do druhého kola postoupilo 57. Dalších sedm projektů, které prošly sítem výběrové komise, jde do tzv. zásobníku, na který MŽP plánuje alokovat další prostředky.
Ekologicky zlikvidované vraky aut podpoří 50milionová dotace
10.04.2024
Na ekologickou likvidaci vysloužilých automobilů přispěje Státní fond životního prostředí ČR provozovatelům autovrakovišť i v příštím roce. V nové dotační výzvě má na separaci druhotných surovin z autovraků připraveno 50 milionů korun. Příspěvky se vztahují na vozidla odevzdaná v letošním roce.
Obce si mohou pořídit akční plány pro udržitelnou energii a klima
03.04.2024
Už po šesté otevře rezort životního prostředí výzvu na podporu Paktu starostů a primátorů pro klima a energii. Jejím cílem je podpora udržitelného rozvoje obcí, zlepšení kvality životního prostředí a života obyvatel a přispění k dosažení klimaticko-energetických závazků. V Národním programu Životní prostředí je připraveno patnáct milionů korun.
Konec zápachu a emisím těžkých kovů. Podnikům a obcím pomůže 30milionová dotace
02.04.2024
Obyvatele řady měst a obcí stále obtěžuje zápach z průmyslových areálů a jiných provozů, které se potýkají s problémem zápachu, ač splňují zákonem stanovené emisní limity. K nápravě a zlepšení životních podmínek lidí v blízkosti těchto míst nabízí finanční pomoc Ministerstvo životního prostředí. Na odstranění zápachu a snížení emisí těžkých kovů vyhradilo ze zdrojů Státního fondu životního prostředí ČR v nové dotační výzvě 30 milionů korun. O podporu se mohou firmy a také kraje, obce a další původci zápachu či znečištění...