Právě se nacházíte: NPŽP > Aktuality > Březnová Priorita je o energetických úsporách i výzvách OPST

Březnová Priorita je o energetických úsporách i výzvách OPST

03.03.2023
Nové vydání časopisu Priorita se zabývá energetickými úsporami, a to jak na úrovni domácností, tak na úrovni obcí.

Program Nová zelená úsporám Light, z které se dají pořídit energetické úspory na domech, jede jako o závod, žádostí jsou tisíce a lidé zateplují a vyměňují okna. V jednom z textů zmiňujeme i pána, kterému je lehce přes osmdesát a do zateplení se chce pustit svépomocí. Obdivuhodné.

Jak to tak bývá, když se objeví nějaký problém jako energetická krize, vyrojí se mnoho „ochotných“ lidí, kteří nabízejí svoje služby s ne úplně čestnými úmysly. V jednom textu proto připomínáme, že poradenství k Nové zelené úsporám Light je zdarma, pokud se obrátíte na rozsáhlou poradenskou síť místních akčních skupin (MAS) nebo energetická střediska EKIS. Tam vám poradí a vyřídí s vámi vše, co potřebujete, a to bezplatně.

Na mnoha místech České republiky se obce pustí do energetických úspor veřejných budov. Pomáhají jim v tom i dotace, které získaly. Samosprávy a jejich organizace také nakoupí elektromobily a obnoví tak svoje vozové parky. Píšeme o tom souhrnně v článku o schváleném balíku dotací, mezi nimi najdete i velké projekty na ekologizaci tepláren, které budou místo uhlí pálit štěpku.

Úspor se týká i úspěšný projekt, který je energetický a energický zároveň. Ve Zdibech předělali nepěkný dům na komunitní centrum, které bude energeticky úsporné a zároveň se v něm bude koncentrovat sociální energie z lidského setkávání.

Začala soutěž, kam můžete hlásit projekty, které se připravily na klimatickou změnu. Dále se otevřely dotační výzvy Operačního programu Spravedlivá transformace, které podporují školy. V reportáži se podíváme, jak se likviduje invazivní křídlatka.

Zdarma stáhnout PRIORITU 3/2023