Právě se nacházíte: NPŽP > Aktuality > Prosincová Priorita je o energetických úsporách a nových dotačních výzvách

Prosincová Priorita je o energetických úsporách a nových dotačních výzvách

07.12.2022
Energie jsou tématem dneška i budoucnosti. V aktuálním vydání Priority se dočtete o tom, jak se dotační program Nová zelená úsporám Light snaží pomoci nízkopříjmovým domácnostem. O pomoci lidem, na které dopadají vysoké ceny, hovoří v rozhovoru ministr životního prostředí Marian Jurečka.

Společně s Prioritou také nabízíme manuál Zkrotíme energie, ve kterém najdete tipy na efektivnější hospodaření s energiemi v domácnosti.

Otevřely se další dotační příležitosti. Pro uhelné regiony, které jsou na cestě k transformaci, je připravený Operační program Spravedlivá transformace s otevřenými výzvami. Nové výzvy jsou také v Operačním programu Životní prostředí. Někteří ocení také harmonogram výzev pro rok 2023, který přinášíme.

Na co se dají dotace použít, se můžete dočíst v několika textech. Ve Žďáru nad Sázavou chtějí opravit radnici, v Jičíně rozšířit sběr odpadů tzv. systému door to door, na Karlovarsku obnovit přírodní rezervaci Oceán s rašeliništi a v Hustopečích se podařilo vybudovat ostrovy zeleně kolem města.

V areálu vítkovické nemocnice funguje školka pro děti lékařů a sester. S pomocí dotace z Národního programu Životní prostředí si školka mohla nechat zvelebit venkovní zahradu, ve které se děti vyřádí a také se něco naučí.

V reportáži se podíváme na hydrometeorologické měření větru. Díky dotaci z OPŽP dokázal Český hydrometeorologický ústav vyměnit zařízení na měření větru a zpřesnil tak svá měření. V rubrice Zahraničí vás vezmeme k jezeru Bled, nejzelenější turistické destinaci Evropy. A v rubrice Technologie se podíváme na různá sportovní odvětví a jejich zátěž pro životní prostředí.

PRIORITA 12/2022 ke stažení >

Manuál Zkrotíme energie ke stažení >