Právě se nacházíte: NPŽP > Aktuality > Říjnová Priorita je o nových projektech a příležitostech

Říjnová Priorita je o nových projektech a příležitostech

Revitalizace Lichovského potoka, foto: SFŽP ČR
11.10.2021
V Jesenici u Prahy bydlí stále více lidí a místní škola kapacitně nestíhala. Obec se proto rozhodla postavit novou školu v pasivním standardu, která se otevřela na začátku tohoto školního roku. Je to další z příkladů úsporně provedené novostavby veřejné budovy.

Na Josefských loukách vyroste ptačník. Pokud nevíte, co to je, nejste sami. Všechno si najdete v našem článku. Každopádně je to další hezký dotační projekt pro přírodu, který vznikl za podpory Norských fondů.

Díky dotacím se mohou rozeběhnout i další zajímavé projekty. Ministr životního prostředí schválil první projekty Modernizačního fondu, nového nástroje pro podporu přeměny české energetiky. Dvanáct fotovoltaických elektráren bude dodávat do sítě energii z obnovitelného zdroje.

Jak je to s pitnou vodou ve vaší obci? Samosprávy se mohou přihlásit o peníze do oblíbené dotační výzvy na zdroje pitné vody, která podporuje lepší zásobování vodou pro domácnosti. Stejně tak mohou starostky a starostové využít výzvu na domovní čistírny odpadních vod, které jsou vhodné pro menší obce s omezenou možností budovat klasickou kanalizaci.

Dvě stě milionů korun si rozdělí obce v národních parcích. Jedním z důvodů vypsání dotační výzvy je pomoc turisticky navštěvovaným místům, aby se vyrovnaly s větším množstvím turistů.

Pokud u čtení tohoto článku jíte, možná vás zaujme článek v rubrice Technologie. Píšeme o jedlém nádobí, kterému možná patří budoucnost. Po vypití kávy si tak můžete zakousnout kelímek, po obědě místo zákusku sníst příbor.

Časopis PRIORITA 10/2010 (zdarma ke stažení)