Tiskové zprávy
Zobrazit správy v rozmezí
-

26.03.2025
Kvalita vzduchu a obecně vnitřního prostředí ve školách je nízká, v některých případech až alarmující. Příčinou jsou utěsněná okna a nedostatečné větrání, které se projevuje zejména v zimních měsících. Při rekonstrukcích budov se navíc na efektivní větrání a zdravé vnitřní klima často zapomíná. Řešením je instalace systémů řízeného větrání s rekuperací, na které nově poskytne finanční podporu Ministerstvo životního prostředí. Dotace jsou určené mateřským, základním a středním školám. Žádosti o dotace bude možné pod...
17.03.2025
Zdraví nebezpečný azbest stále trápí majitele řady budov. Komplikuje a prodražuje jejich rekonstrukce či demolice, které musí probíhat za dodržení přísných pravidel. Ve velkém byl tento materiál využíván ve druhé polovině 20. století především u zemědělských budov jako součást střešních krytin či izolací. Právě tyto budovy mají nyní šanci se karcinogenního azbestu zbavit. V nové dotační výzvě na jeho ekologickou likvidaci vyčlenilo Ministerstvo životního prostředí 100 milionů korun. Žádosti je možné podávat od 17. března 2025.
14.03.2025
Lužní lesy podél toků řeky Odry, Moravy a Dyje každoročně sužují komáří kalamity. Zvláště na jaře jsou tyto početné vodní a mokřadní ekosystémy ideálním místem pro líhnutí komárů. Nová dotační výzva rezortu životního prostředí proto podpoří profesionální biologickou regulaci komárů s důrazem na ochranu velmi cenných ekosystémů. Jedná se o významný krok ke zlepšení kvality života v těchto chráněných oblastech a k ochraně obyvatel před nepříjemným hmyzem.
14.03.2025
Zateplená fasáda a nová okna, která ušetří náklady na vytápění, na střeše fotovoltaické panely, uvnitř úsporné osvětlení, chytré rolety a větrání s rekuperací – právě tak může vypadat energeticky efektivní škola, úřad nebo nemocnice. Peníze na jejich renovace nabízí nová dotační výzva Ministerstva životního prostředí. Majitelům veřejných budov ušetří i miliony korun ročně za jejich provoz. Žádosti o dotaci mohou podávat do 31. října 2025.
07.03.2025
Revitalizace Žebětínského rybníka, na kterou finančně přispělo také Ministerstvo životního prostředí, se blíží k úspěšnému dokončení. Tento projekt významně přispěje k ekologické stabilitě oblasti, podpoří druhovou rozmanitost a pomůže v boji se suchem díky lepšímu zadržování vody v krajině. Dnes proběhl jeden z posledních kontrolních dnů projektu, kterého se osobně zúčastnil také ministr životního prostředí Petr Hladík.
06.03.2025
Místo klasické čistírny odpadních vod síť domácích čistíren – pro některé obce jediné možné řešení, jak efektivně a ekonomicky čistit odpadní vodu. Ministerstvo životního prostředí v nové výzvě vyčlenilo 300 milionů korun, díky kterým se vybudují až dva tisíce domovních čistíren. O dotace mohou žádat od 14. března obce, čistírny pak instalují přímo v domácnostech.
17.02.2025
Jsou krásné, ale také velmi citlivé. Ekosystémy v krasových oblastech pomůže ochránit nová dotační výzva zaměřená na lepší nakládání s odpadními vodami. Ministr životního prostředí Petr Hladík dnes představil podmínky podpory, obce v katastrech CHKO Český kras a Moravský kras se tak mohou pustit do přípravy svých projektů. Ze zdrojů Státního fondu životního prostředí ČR je ve výzvě nachystáno celkem 200 milionů korun. Příjem žádostí se otevře 5. března 2025.
21.01.2025
V úterý 21. ledna představil ministr životního prostředí Petr Hladík v pražském středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr novou výzvu na institucionální podporu ekologických center. Nová dotační výzva z Národního programu Životní prostředí podpoří provoz, další rozvoj a realizaci vzdělávacích aktivit ekocenter. Je v ní připraveno 220 milionů korun.
12.12.2024
Ministerstvo životního prostředí vyhradilo dalších 150 milionů korun z Národního programu Životní prostředí na podporu udržitelného rozvoje obcí, jejichž území se nachází v národních parcích. Obce mohou tyto prostředky využít na rozmanité projekty, od zvelebování veřejných prostor a turistické infrastruktury až po opravy drobných sakrálních staveb.
10.12.2024
Rozmanitá krajina prospívá životnímu prostředí. Lépe udržuje vodu, odolává erozi a daří se v ní také rostlinám a živočichům. Nyní mohou majitelé půdy, zejména spolky či obce, získat až jeden milion korun z Národního programu Životní prostředí na lepší údržbu a péči o již existující krajinné prvky. V nové dotační výzvě vyčlenilo Ministerstvo životního prostředí celkem 100 milionů korun s cílem podpořit ekologickou stabilitu krajiny a její odolnost vůči změně klimatu.