Právě se nacházíte: NPŽP > Aktuality > Víte, jak na klima? Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Víte, jak na klima? Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

28.01.2021
Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval. Až do konce března můžete na www.adapterraawards.cz přihlašovat projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize. Jedinou podmínkou je, že nesmí jít o opatření na papíře, hlásit se mohou jen hotové realizace. Nejlepší nápady se mohou těšit na zahraniční exkurzi či finanční odměnu.

Neotřelá technologická nebo přírodě blízká řešení mohou do soutěže hlásit vlastníci, investoři, projektanti nebo zhotovitelé. Tipy na příklady dobré praxe ze svého okolí mohou lidé posílat online na www.adapterraawards.cz. „Všechny kvalitní projekty, které projdou hodnocením odbornou porotou, následně zveřejníme v internetové databázi, která slouží jako živá inspirace obcím, investorům i domácím kutilům. Za dva roky se nám sešla již bezmála čtyřicítka českých inspirativních projektů a dalších dvacet zveřejníme ještě letos na jaře,“ uvádí Martin Ander z pořadatelské Nadace Partnerství.

Ne náhodou celá čtvrtina dobré praxe pochází z měst, která citelně trpí přehříváním, nedostatkem zeleně nebo přívalovými dešti. Nyní se autoři projektů v zastavěných územích mohou těšit na ocenění v podobě Ceny Plzeňského Prazdroje.

Organizátoři letos podtrhli také mezinárodní rozměr soutěže a nově vyhlásí Cenu rakouského a českého příhraničí. Vedle odborné poroty bude moci od začátku srpna do poloviny října v online hlasování vybírat svou “miss sympatie” i veřejnost. Autoři vítězných projektů se mohou, vedle zahraničních exkurzí za adaptačními opatřeními na změnu klimatu, těšit na dvojici finančních cen: v kategorii volná krajina 100 tisíc korun a nově za počin v zastavěném území měst a obcí 50 tisíc korun. A porota letos opět ocení i nejzdařilejší adaptační opatření z Prahy.

V rekordním loňském ročníku lidé přihlásili do soutěžní přehlídky Adapterra Awards 78 projektů, jedenadvacet z nich postoupilo do finále. Ty nasbíraly celkem osm tisíc hlasů od svých podporovatelů, vítěznou “miss sympatie” se stala řeka Dyje a projekt Povodí Moravy na prodloužení jejích meandrů o více než třetinu. V kategorii Volná krajina podporovanou Nestlé Česko zvítězil Lubor Křížek se svým počinem malých tůněk a mezí k zadržení vody, mezi firmami zase zazářila ČSOB a její radlický kampus. Vítězství za nejlepší klimatickou adaptaci na rodinném domě obdržel slaměný dům v Dobřejovicích.

Letošní vítěze vyhlásí Nadace Partnerství na konferenci věnované adaptačním opatřením 4. 11. 2021 v Praze. Záštitu letošní soutěži udělil předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil. Soutěž probíhá za podpory Státního fondu životního prostředí ČR.

Všechny inspirativní projekty do letošního ročníku zasílejte do 31. 3. 2021. Více na www.adapterraawards.cz.